Svedoci smo vremena u kome je zagađenost vazduha sve prisutnija, ali olakšavajuća okolnost jeste što se istovremeno kod ljudi sve više širi svest o značaju kvaliteta vazduha. Stoga je razumljivo što su difuzori za poboljšanje vazduha postali sve zastupljeniji kako u domaćinstvima, tako i u poslovnim prostorima.
I zaista nije u pitanju potrošački trend, jer činjenica je da se njihovom upotrebom dobijaju brojni benefiti. Iako ih većina koristi za održavanje vlažnosti vazduha u zatvorenom prostoru, važno je napomenuti da oni preventivno utiču na isušivanje kože, a posebno sluzokože nosa, usta i grla.
Pored brojnih prednosti, ovaj uređaj predstavlja i estetski dodatak svakom enterijeru. S obzirom na to da je moderno i elegantno dizajniran, lako se uklapa u svaki prostor, bilo da je reč o dnevnoj ili spavaćoj sobi, poslovnom prostoru ili kancelariji.
Na tržištu postoje razni difuzori, različitih dizajna kao i različitih proizvođača, tako da se savršeno mogu uklopiti u svaki enterijer. Postoje i one vrste difuzora koji pomoću LED dioda emituju svetlost raznih boja. Oni predstavljaju sjajnu kombinaciju osveživača i neke vrste lampe.
Šta su uopšte difuzori
Difuzori su mali aparati koji pored toga što vazduh u prostoriji čine vlažnim, šire i mirisnu aromu eteričnog ulja koje se nakapa u njih.
Uglavnom postoje dve vrste difuzora. Jedan je poput bočice parfema u koju se stavi bambusov štapić preko koga miris isparava u prostoriju. Jačina mirisa se određuje brojem štapića stavljenih u bočicu.
Za razliku od njih, postoje elektronski difuzori u koje se doda nekoliko kapi eteričnog ulja, nakon čega ih uređaj raspršuje u prostoriju. Takođe i među električnim difuzorima ima razlike. Postoje oni u koje se sipa samo eterično ulje, a postoje i oni u koje se najpre stavi voda, a zatim se doda nekoliko kapi ulja.
Eterična ulja imaju brojne blagodeti na organizam. Pored toga što imaju prijatan, opuštajući miris, imaju i antibakterijska, antivirusna i antifugicidna svojstva. Upravo iz tog razloga su posebno preporučljivi tokom sezone gripa i drugih virusa.
Na koji način difuzori ublažavaju simptome gripa
Preporuka je da optimalna vlažnost vazduha u prostoru treba da bude između 40 i 60%. Međutim, tokom grejne sezone, bez obzira na to koje grejno telo koristite, vlažnost vazduha je najčešće oko 20%. U prostorijama u kojima provodimo veći deo dana, kao što su sobe, dečje sobe ili kancelarije, vazduh je veoma suv, tako da je uloga difuzora od velikog značaja. Usled grejanja, taj vazduh bude još suvlji, što se negativno odražava na ceo organizam. Pored toga što isušen vazduh doprinosi brojnim respiratornim infekcijama, on takođe loše utiče i na osobe koje imaju problem sa hipotireozom. Zahvaljujući eteričnim uljima možete poboljšati san, olakšati koncentraciju i smanjiti stres.
Kako se koristi difuzor
Savet je da difuzor postavite što bliže sredini prostorije, kako bi se mirisna para ravnomerno raspršivala. U rezervoar difuzora sipajte destilovanu vodu sobne temperature. Na uređaju je označeno do kog nivoa treba sipati vodu. Zatim dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja, u zavisnosti od veličine rezervoara kao i od toga koliku jačinu mirisa želite u prostoriji.
Eterična ulja možete birati prema sopstvenoj želji, a možete i kombinovati nekoliko različitih vrsta. Nakon toga uključite difuzor u struju, a zatim uživajte u divnom mirisu pare koja je obogaćena eteričnim uljima.
Koje ulje nakapati u difuzor
Eterična ulja možete izabrati prema mirisu, ali i prema svojstvima. Ukoliko želite bolju prevenciju od respiratornih infekcija, savet je da uzmete eterično ulje limuna, divlje nane ili japansko biljno ulje. Za njih se smatra da uništavaju viruse. Međutim, ukoliko želite antistres terapiju, preporuka je da koristite ulje lavande. Eterično ulje čajevog drveta pored toga što će uneti svežinu u prostoriju, uspešno će prostor očistiti od bakterija. Izbor je zaista veliki, a preporuka je da eterična ulja birate prema svojim afinitetima i potrebama.
Koja je prednost difuzora u odnosu na obične ovlaživače prostora
Obični ovlaživači vazduha imaju pamučne filtere. Međutim, kada oni dođu u kontakt sa eteričnim uljem, može doći do zagušenja, nakon čega će ovlaživač prestati sa radom.
Za razliku od njih, u difuzore se bez problema stavlja eterično ulje. Osim toga, difuzori rade po ultrasoničnom principu, što znači da nemaju delove koje treba menjati, čime se smanjuje mogućnost kvara. Za razliku od običnog ovlaživača vazduha, difuzori imaju veću zapreminu.
Difuzori nesumnjivo doprinose poboljšanju vazduha u prostorijama, posebno tokom hladnijeg perioda, odnosno tokom grejne sezone. Pored svih pomenutih blagodeti, stvaraju stimulativnu i inspirativnu sredinu, poboljšavajući vaše raspoloženje.