Promene u domu ne moraju biti ogromne, odnosno ne morate promeniti ni nameštaj ni raspored, dovoljno je da izvršite sanaciju zidova i plafona i čitav prostor će dobiti neku novu dimenziju. Bez obzira da li su zidovi i plafoni u kući ili stanu dotrajali i potrebna im je sanacija, ili samo želite da osvežite svoj životni prostor, molerski radovi su rešenje koje vam je potrebno. Molerski radovi predstavlju niz usluga, kako bi vaš enterijer ili eksterijer dobili finalni izgled kakav ste želeli da postignete u svom domu. Moderne tehnologije su prisutne u svim sferama, pa i u molerskoj jer se savremena tehnologija koristi u prosecu izrade boja koje se koriste u ovim radovima, ali i za mnoge dekorativne tehnike koje možete primeniti na ovim površinama. Sada na zidovima možete imati verno prikazanu imitaciju mermera, betona, kao i prirodnog kamena.
Faze molerskih radova
Da bi krajnji rezultat bio fantastičan i da bi sve išlo po planu, moraju se ispoštovati određeni koraci u radovima. To je jedini način da budete zadovoljni i da znate da su vaši zidovi i plafoni odrađeni kvalitetno. Ti koraci su:
- Zaštita prostora u kom se izvode radovi,
- Pripremanje svih površina na kojima će se izvoditi radovi,
- Gletovanje i šmirganje,
- Nanošenje boja, krečenje,
- Kontrola kvaliteta radova i čišćenje prostora u kom su se obavljali radovi.
Zaštita prostora i priprema za radove
Prvi i osnovni korak kada su molerski radovi u pitanju jeste da se zaštite sve prostorije u kojima će se obavljati radovi. To će sprečiti oštećenja na nameštaju ali i fleke, i poštedeće vas dodatnog čišćenja prostora. Najbolje bi bilo izneti sav nameštaj, ali kako to u najvećem broju slučajeva nije moguće, nameštaj se obično pomeri na sredinu prostorije, jer tu najmanje ometa radove. Sve se prekriva zaštitnom folijom, odnosno najlonom, a vrata, prozori i svuda gde je potrebna zaštita dodatno se obezbeđuje lepljivom krep trakom. Tako se štitimo od fleka, ali i od prašine koja je neminovna kada se obavljaju ovi radovi.
Tada se prelazi na sledeći korak, a to je priprema površina na kojima će se izvoditi radovi. Ovo je po mnogima i najbitniji korak, od koga zavisi konačan kvalitet radova. Cilj ove faze jeste da se napravi najbolja podloga za nanošenje glet mase, a potom i za završne radove. Treba oguliti stare tapete ako postoje, ali i naslage boja i gleta. Treba odstraniti i masne fleke ili fleke od buđi, a zatim popuniti rupe ili pukotine koje se nalaze na površini. Zatim se nanosi podloga, odnosno vrši se grundiranje, a cilj je da se ovim postupkom glet masa što bolje veže za površinu.
Gletovanje i šmirglanje
Gletovanje je proces ručnog ili mašinskog ravnjanja zidova i plafona, i to glet masom. Kako je ovo veoma bitna faza u molerskim radovima, preporuka je da se angažuju stručna lica. Gletovanje od strane profesionalaca će vam obezbediti kvalitet i dug vek trajanja svih površina na kojima su izvođeni radovi. Kada je u pitanju gletovanje od strane profesionalaca, manje površine se obično rade ručno dok se za veće koristi mašina.
Glet mase se mogu pronaći u obliku praška ali postoje i one gotove koje su odmah spremne za upotrebu. Ova masa se na površine nanosi jednom ili više puta, a prvi sloj je uvek najgušći, jer on prekriva neravnine i nepravilnosti. Sušenje je veoma bitan korak nakon što se izvrši gletovanje, jer se tada pristupa šmirglanju. Ono se izvodi ručno i mašinski, a površina koja se šmirgla postaje glatka i bez udubljenja.
Krečenje zidova i plafona
Kvalitet boje i nijansa boje su takođe važan korak za sledeću fazu, a to je krečenje. Bojenjem zidova i plafona, možete postići sjajan efekat u svakom prostoru, a to je relativno mala investicija. Možete birati između perivih i neperivih boja za unutrašnje površine, ali i izolacionih boja za unutrašnje površine. Danas postoji program koji vam omogućava da dobijete željenu nijansu, dok je to ranije morao da radi majstor, kako bi dobio određeni ton i efekat u prostoru. Boja se mora naneti ravnomerno i moraju se pokriti sve površine, uključujući i ćoškove.
Kontrola kvaliteta radova i čišćenje, prostora
Ovo je poslednji korak, ali isto tako veoma važan. U njemu se provera da li su radovi obavljeni na pravi način i kvalitetno, a tek nakon toga može se pristupiti čišćenju prostora. Potrebno je izbaciti sav otpad, očistiti sve površine i stvari vratiti na svoje mesto. Nakon kvalitetno odrađenih molerskih radova potrebno je odraditi samo osnovno čišćenje svih prostorija.