lice devojke sa naocarima na ocima

Naočare su prva zaštita očiju od sunca, modni detalj i optičko pomagalo za korekciju vida, ali da bi vršile svoju funkciju važno je da imaju odgovarajuća stakla.

Izbor nije jednostavan bilo da se biraju dioptrijska ili obična jer je puno detalja o kojima treba brinuti da bi modeli bili odgovarajući i pružili pravu podršku. 

U odluci mnogo pomaže optičarska radnja kako za postavljanje dijagnoze, tako i u procesu kupovine, ali bi trebalo i sami da znate kakva ponuda vas očekuje da bi se odabrala odgovarajuća stakla za naočare i uz kvalitetan ram bile integralna celina koja prija očima.

Pregled očiju je prvi korak

Pre biranja stakala za naočare važno prekontrolisati vid i ustanoviti da li postoje neke promene koje treba uključiti u odabir konkretnog modela i kako da se sve uklopi pa da naočare budu najbolji izbor, apsolutno usklađen sa potrebama očiju.

Oftalmološki pregled prati promene u samom oku, bolesti oka i stanja koja utiču na vid, ali to nije dovoljno da se kupe odgovarajuća stakla.

Optometrista je stručnjak koji utvrđuje dioptriju i strabizam na jednom ili oba oka. To je jedan od važnih kontrolnih pregleda koji je baš potreban za pravilnu konstrukciju stakala bilo da su u pitanju naočare za sunce ili naočare za vid.

Ako je sa vidom sve u redu onda ćete birati naočare bez dioptrije, dekorativne i interesantne, ali i one koje su zaštita pri radu za računarom i zašta od UV zračenja.

Stakla za naočare: Materijali za izradu sa različitim osobinama

Materijal stakla za naočare može biti različit i od toga donosi različite osobine i iskustva nošenje.

  • Plastična stakla

Plastična stakla su laka pa su i naočare mnogo lakše za nošenje. Čak su 99,9% naočara za čitanje i barem 50% ukupnih modela napravljeno od ovog materijala.

Otporna su na lomljenje, ali se lako mogu izgrebati. Takođe, važno je čuvati ih od hemikalija koje ih mogu oštetiti, a ako je reč o dioptrijskim staklima, njihova jasnoća nije u potpunosti dobra kao kod staklenih naočara.

Kvalitetna plastična sočiva za naočare mogu biti skuplja pa ih biraju samo oni kojima je to potrebno: žele lakše naočare, sportisti, deca…

  • Plastika visokog indeksa loma

Reč je o posebnim i unapređenim plastičnim staklima sa posebnom zaštitom za što bolje osobine.

  • Minirelizovana (staklena) stakla

Mineralizovana stakla se lako mogu slomiti, ali su otpornija na ogrebotine i dosta teža, u zavisnosti od debljine stakala mogu biti dosta masivnije od plastičnih stakala.

Velika prednost im je to što osiguravaju pravilno korigovanje dioptrije i izrazitu oštrinu pa ako su potrebne dioptrijske naočare, onda je ovo odlična opcija.

  • Polikarbonat 

Polikarbonat je otporan, a donosi nisku cenu, ali naočare nisu učinkovite za korigovanje velikih doioptrija. Osim toga, materijal sočiva za naočare je tanak, naočare su lake i uz čvrst ram gotovo neuništive.

  • Trivex

Trivex nastaje kao kombinacija plastike i polikarbonata, tanja su stakla i čvrsta pa su i otporna koriste se u nekim situacijama.

Vrste stakala prema dioptrijskim potrebama

Sledeći korak pri izboru je definisanje vrste stakala u skladu sa dioptriskim zahtevima.

Monofokalna imaju samo jednu dioptriju na celom staklu, bifokalne su stakla koja objedinjuju 2 dioptrije (za čitanje i za gledanje na daljinu), a multifokalna objedinjuju više fokalnih dioptrija za jasno korigovanje na različite dužine.

Takođe, oba oka ne moraju da imaju istu dioptriju pa se i tu mora voditi računa da i jedino i drugo staklo na izgled deluju istovetno, ali da ona to po potrebi i nisu.

Specijalni premazi i zaštita

Bilo da birate naočare za vid ili kao dekoraciju, imaćete mogućnost da birate različite vrste premaza i zaštite za stakla.

AR premaz se koristi za smanjenje refleksije i odbljeska na staklima što dosta pomaže da se jasnije vidi pa ovakvi dodaci su jako praktični za naočare za vid na daljinu.

Premaz protiv ogrebotina i hdrofilni premaz su dve opcije koje uvek dobro dođu pa će se sprečiti oštećenje, maglenje i ostanak tragova vode na staklima.

UV zaštita je gotovo obavezna za sve sunčane naočare i naočare za daljinu, kao i fotosenzitivni premaz koji se prilagođava jačini spoljašnje svetlosti, dok se premaz za plavo svetlo koristi za naočare za čitanje jer ujedno štiti i od plavog svetla koje emituju ekrani kompjutera i mobilnih telefona.

Izbor stakala za naočare mora biti detaljno i pažljivo urađeno pa se tek onda bira vrsta okvira, njihov dizajn i konačan izgled naočara. Jednom odabrane trajaće sve dok ne zatreba nova korekcija dioptrije i promena stakala.

Zato je važno pratiti sve korake i na vreme reagovati kroz pravilan izbor naočara za sve potrebe, sunčane, za vid ili one koje se nose kao deo dekoracije.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *