Fizikalna terapija kao važna metoda lečenja, bavi se izučavanjem biološkog delovanja raznih oblika fizičke energije na naše telo (zvuk, magnetizam, toplota, svetlost) i njihovom primenom na pojedine delove tela. Koristi se za lečenje sportskih povreda, rana i ulkusa, bolova, nekih neuroloških bolesti, kao i za tretmane reumatskih bolesti, pre svega artritisa i artroze. Mi ćemo se u ovom tekstu fokusirati na primenu fizikalne terapije pri lečenju artritisa i artroze.
Vrste fizikalnih terapija koje se koriste za lečenje artritisa i artroze
Fizikalna terapija se najčešće preporučuje kao tretman protiv artritisa, i vrlo je delotvorna. Ona deluje na jačanje zglobova koji su oslabljeni oštećenjem i upalom. Vežbe smanjuju bol i ukočenost u zglobovima; poboljšava se raspon pokreta ekstremiteta.
Iako ne postoji lek za artritis, bol u zglobovima možete uspešno umanjiti ili otkloniti kombinacijom različitih terapija. Za obolele je jako povoljno to što je sada dostupna fizikalna terapija u Nišu, Beogradu, Novom Sadu i svim drugim većim gradovima u brojnim ordinacijama u kojima stručno osoblje primenjuje najrazličitije oblike fizikalne terapije. Evo nekoliko opcija koje treba razmotriti:
Radna terapija
Ovo je još jedan oblik terapije kojom se postiže veći stepen mobilnosti i udobnosti. Profesionalni terapeut vam može pokazati kako da najbolje zaštitite zglobove od naprezanja i oštećenja. Postoje određene aktivnosti i položaji za koje se zna da pogoršavaju bolove kod artritisa, a tokom radne terapije saznaćete koji su i kako ih izbeći, dok se bavite uobičajenim svakodnevnim aktivnostima.
TENS terapija
Transkutana električna stimulacija nerava (TENS) je fizikalna terapijska metoda koja koristi male impulse električne energije za ciljana područja prilikom bola kod artritisa. Elektrode se stavljaju na kožu koja prekriva bolni zglob, a niska jačina električne energije deluje na zglob, privremeno olakšavajući bol. Postupak može izvesti fizioterapeut ili drugi stručnjak iz oblasti medicine.
Dijatermija
Ovaj oblik toplotne terapije koristi ultrazvuk, radio ili mikrotalase ili električnu struju za zagrejavanje tkiva unutar bolnih zglobova. Toplota ubija oštećene ćelije koje uzrokuju bolove u zglobovima, olakšavajući simptome artritisa.
Masaža
Maser-terapeut može vam pomoći masiranjem, gnječenjem i trljanjem mišića i zglobova kako bi pojačao cirkulaciju krvi u bolnim područjima (loša cirkulacija krvi može doprineti bolovima u zglobovima).
Artroza, njeni oblici i lečenje fizikalnom terapijom
Artroza je degenerativno oboljenje perifernih zglobova i nastaje kao posledica degenrativnih promena u zglobnoj hrskavici. Veoma je česta nakon pedesete godine života, prati je jak bol i spazam zglobova kolena, kuka, stopala i otežana i bolna pokretljivost ruku i nogu. Skoro podjednako se javlja i kod muškaraca i kod žena, s tim što je neznatno veći broj žena koje posle pedesete godine života obole od artroze.
U slučaju artroze, važno je što pre pomoći oštećenim zglobovima. I nije uvek preporučljivo ni ležati neprestano, niti previše zamarati mišiće i zglobove kretanjem – treba naći zlatnu sredinu.
Artroza kuka
Kuk je noseći zglob u telu i kao takav, veoma je bitan za ceo koštani skelet i sve mišiće. Bol u kuku dovodi do spazma mišića. Zbog povećanog tonusa mišića razvijaju se fleksione i aduktorne kontrakture što dovodi do ograničene pokretljivosti i invalidnosti. Leči se hidroterapijom, kineziteraijom, UZ i magnetnom terapijom, kao i inferentnim strujama.
Zglob u kolenu
Koleno je izloženo celodnevnom opterećenju, a kada primetimo jak bol u zglobu dok hodamo po neravnom terenu i prilikom čučnja, trebalo bi da pripazimo i obratimo pažnju. Naravno, postoje mehanizmi koji čuvaju koleno od trenja (ligamenti, meniskusi, sinovijalna tečnost i mišići) ali usled dugotrajnog sedenja ili naprezanja na poslu može da dođe do problema. Oboleo zglob, tj. artroza kolena može se tretirati fizikalnom terapijom i to hidroterapijom, dinamičnim strujama i kineziterapijom.
Artroza šake
Degenerativno oboljenje koje pogađa distalne i proksimalne zglobove tako što se pojavljuju zadebljanja u obliku kvrgžica na dorzalnim i medijalnim stranama baze. Lečenje zglobova šake postiže se lokalnim kupkama, mikrotalasima, laserskim zračenjem.
Artroza stopala
Najčešća je sekundarna artroza nakon preloma, ili usled deformacija skraćenja ekstremiteta. Fizikalna terapija je ovde dragocena sa mikrotalasima, elektroforezom i peloidom (lekovitim blatom).
Artroze ramena i lakta
Reč je obično o sekundarnim artrozama koje se dešavaju kao posledica traume. I u njihovom lečenju se koriste metode fiziklane terapije: najčešće infracrveni zraci (analgetski efekat). Toplota utiče blagotvorno i na širenje arterija i kapilara te tako povećava prokrvljenost krvne mreže.
Trebalo bi dosta vremena da bi se opisao sam proces delovanja hidroterapije, električne energije, ultra zvuka i ostalih vidova fizikalne terapije. Recimo samo da u lečenju artritisa i artroze pozicioniranje zglobova ima veliki značaj u sprečavanju deformiteta. Zato fizioterapeuti veoma dobro znaju koliko dugo je potrebno tretirati neki zglob strujom, laserom ili magnetom.
Šta fizioterapeut može učiniti za vas?
- Fizioterapeut pravi plan vežbi za poboljšanje fleksibilnosti, snage, koordinacije i ravnoteže kako bi se postigla optimalna fizička funkcija tela;
- On vas uči kako da obavljate svakodnevne aktivnosti, kako da otklonite ili smanjite bol i sami poboljšate funkcionisanje tela;
- Fizioterapeut će vam pokazati kako da pravilno koristite lična pomagala kao što su hodalice i štapovi i ostale ortopedske sprave;
- Preporučiće vam različite mogućnosti lečenja: najbolje proteze, longete za potporu zglobova, umetke za cipele za ublažavanje pritiska i bola, terapiju toplom i hladnom vodom kako bi se olakšali bol i ukočenost u zglobovima;
- Predlaže vam šta da izmenite u okruženju – morate razmisliti o nabavci ergonomske stolice ili da postavite jastučić na stolicu kako bi ublažili bolove i poboljšali pokretljivost zglobova i slično.
Kako izgledaju tretmani fizikalne terapije?
Cilj fizikalne terapije nije tako jednostavan. Sam tretman kratko traje i fokus je na prepoznavanju problema u vezi vaše telesne funkcije i davanju smernica u smislu koje vežbe možete sami obavljati kod kuće.
Ključ uspešnog ishoda je da zaista naučite da sve vežbe koje vam je fizioterapeut preporučio sami vežbate kod kuće. Poboljšanje je postupno – telo postupno postaje sve snažnije, opuštenije i laganije – uz obavezno stalno vežbanje.
Kada prvi put posetite fizioterapeuta, razmislite o tome šta vas muči i šta biste želeli da radite nakon fizikalne terapije. Vaš cilj je možda da uđete i izađete iz automobila bez bolova; podizanje prstiju na nogama ili podizanje ruke kako bi otvorili vratanca kuhinjskog ormarića; šetnja ili rad u bašti bez bolova u kukovima, kolenima i stopalima. Fizioterapeut zajedno sa vama piše plan kako biste postigli svoje ciljeve.
Periodičnost tretmana
U većini slučajeva ne morate imati fizikalnu terapiju svake nedelje. Periodični tretmani svakih nekoliko meseci dovoljni su za napredak. Kada vam se desi neka neočekivana promena – recimo muči vas jak bol zbog artritisa, zbog čega zaostajete u svom programu vežbanja ili bi trebalo uključiti i neki drugi zglob u tretmansku proceduru – možete ažurirati svoj program i cilj lečenja.
Na kraju, obavezno treba spomenuti za one nestrpljive – često je potrebno mnogo termina kako bi se postiglo optimalno lečenje artritisa – fizikalna terapija u bilo kom obliku nije jednostruka pomoć. Morate biti spremni da neodređeno vreme posvetite vežbama kako bi vaš bol bio pod kontrolom. Imajte na umu ne samo vreme već i troškove koje te vrste terapija zahtevaju.