zena u menopauzi

Menstruacija je neizostavni deo života svake žene. Od dobijanja prve menstruacije pa sve do poslednje može proći i do 40 – 45 godina. Neke devojčice prvu menstruaciju dobiju već sa 10 godina, dok je najveći broj dobije oko 13. godine života. Svakog meseca, u približno vreme možete je očekivati, osim u periodu trudnoće, kada ona izostaje. Promene u menstrualnom ciklusu su neminovne tokom života, a to je uslovljeno hormonima sa kojima je menstruacija neposredno povezana. 

Naučno je dokazano da je bolje za ženu ukoliko što duže dobija menstruaciju, a postoje slučajevi da su žene imale ciklus i sa skoro 60 godina života. Najčešće ciklus prestaje oko 50 ili 52 godine, ali naravno može se desiti i ranije ali i kasnije. Menstruacija ne treba da bude tabu tema, iako je još uvek tako. Često je zovemo oni dani u mesecu, a veoma retko pravim imenom. Ipak, u sadašnjosti sve se više otvoreno priča o menstruaciji, i polako se oslobađamo nekih praistorijskih uverenja koja su vezana za nju.

Higijena tokom menstruacije

Period krvarenja je posebno osetljiv kada je u pitanju intimno područje svake žene. Tokom menstruacije se mnoge žene drugačije ponašaju u odnosu na dane kada je nemaju. Mnoge često preteruju sa intimnom higijenom, a ne znaju da to nije dobro za njihovo zdravlje. Eva intima u svom asortimanu ima proizvode koji su namenjeni baš za period menstruacije. PH vrednost ovih proizvoda mora odgovarati intimnom području, kako ne bi došlo do narušavanja kožne barijere u periodu menstruacije. 

Eva intima proizvodi sadrže eukaliptus, kamilicu, kao i ekstrakt aloe vere i pantenol, koji kožu čine hidriranom. Takođe, Eva intima ima i proizvod koji se koristi za vaginalno čišćenje nakon menstruacije. On uklanja ostatke menstrualne krvi i održava prirodnu ravnotežu vagine. Preporučuje se njegova upotreba ukoliko postoji povećan rizik za razvoj vaginitisa po završetku menstruacije. Održavanje intimne higijene je veoma važno tokom svih dana u mesecu, ali ipak menstruacija zahteva malo više pažnje. Redovno menjajte uloške ili tampone, kako ne biste dobili neku vaginalnu infekciju.

Kada je definitivno kraj?

Većina stručnjaka se slaže da je žena u menopauzi kada nije imala mentruaciju vezano 12 meseci. Čak i onda kada menstruacije više nema mnoge žene doživljavaju promene za koje su zaslužni hormoni. Tablete za menopauzu mogu biti velika pomoć u ovom izazovnom periodu u životu svake žene. Ono što je važno kada su u pitanju tablete za menopauzu, one su samo dodatak ishrani a ne zamena za nju. One doprinose regulisanju hormona, odnosno aktivnosti koje su vezane za hormone, smanjuju umor,  i održavaju normalno stanje kostiju, mišića ali i zuba. Kalcijum i mnogobrojni vitamini iz grupe B vitamina, ali i vitamin D zaslužni su za odlično dejstvo tableta za menopauzu. 

Nepredvidive četrdesete

Redovan ciklus u četrdesetim godinama većine žena počinje da bude prošlost, jer je tada menstruacija često nepredvidiva. Isto tako je i na samom početku, kada tek ulazimo u svet menstruacije. Tada počinje borba sa naletima krvi, krvnim ugrušcima, a i dužim krvarenjem u većini slučajeva. U ovom periodu mnoge žene se suočavaju sa suvoćom vagine, noćnim znojenjem, problemima sa spavanjem, iznenadnim napadima vrućine, ali i sa suvom kožom i potencijalnim stanjivanjem kose. Mnoge žene u ovim godinama prolaze kroz česte promene raspoloženja, kroz razne uspone i padove u emocionalnom smislu. Takođe, žene mogu početi da dobijaju na kilaži a njihove dojke će izgubiti punoću koje su imale u prethodnom periodu. 

Mogućnost začeća

Nakon 40. godine života, žena je definitivno manje plodna, ali to ne znači da ne može da zatrudni. Ovulacije jesu ređe, ali se dešavaju i u ovom periodu možete zatrudneti i roditi bebu. Ukoliko to ne želite, dobro je da koristite neki vid kontracepcije, ali i da redovno odlazite na ginekološke preglede kod svog izabranog ginekologa. Kako su se granice u pogledu prve trudnoće pomerile, sve je više žena koje nakon 40 – te godine života se prvi put ostvaruju u ulozi majke, a često potom dobiju još dece. Sve dok žena ima jajnike dešavaju se i razne hormonalne aktivnosti, dok ih nakon 60. godine života ima sve manje.

Krvarenje nakon ulaska u menopauzu

Nije pravilo ali se dešava da žena nakon izostanka menstruacije u periodu od 12 meseci kasnije prokrvari. Obično je u pitanju neka bezazlena stvar ali je jako važno da se u tom slučaju javite kod svog ginekologa. Može biti u pitanju suvoća vagine, polip ali i neka ozbiljnija stanja poput karcinoma. Vaš ginekolog će vas manuelno pregledati, a zatim će uraditi i kolposkopiju i papa test. Nakon toga poželjno je da se uradi ultrazvučni pregled kako bi se sa sigurnošću utvrdilo šta je uzrok krvarenja. Nakon toga lečenje može biti uz pomoć lekova ili hirurškim putem.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *