Toliko puta ste pokušali i sada već izgubili svaku nadu da ćete ukloniti bubuljice na licu. Možda one ne prolaze, jer verujete u neke od mitova o bubuljicama. Saznajte zašto bubuljice opstaju na vašem licu i pored toliko truda da ih se rešite.
Da su bubuljice prava noćna mora znaju svi oni koji imaju problematičnu kožu lica. Čisto i lepo lice vam deluje kao nedosanjan san, pa ste stalno na oprezu i nikako da odahnete kada je nega kože u pitanju. Međutim, nekada se sav trud ne isplati i bubuljice i dalje opstaju. I dok uvidite gde grešite prođe i nekoliko godina, pa se desi da se stvore i ožiljci na licu od nepravilnog lečenja. U ovom tekstu, saznaćete moguće razloge zašto je to tako i u šta verujemo kada su bubuljice u pitanju, a nije tačno.
Bubuljice se javljaju samo u pubertetu
Ovo je jedna od uobičajenih zabluda. Bubuljice na licu nisu rezervisane samo za pubertet. Ako ste mislili da po pitanju bubuljica ne radite ništa i da jednostavno sačekate da prođu, to nije dobra strategija. Dešava se da bubuljice spontano prolaze, ali to možda neće biti vaš slučaj. Uostalom, ima toliko preparat za tretman samih bubuljica i u kućnim uslovima i u kozmetičkim salonima, pa nema razloga da ne reagujete.
Uostalom, mnogo odraslih ljudi ima bubuljice i kasnije u toku života. Zato bi borbu s bubuljicama trebalo da počnete na vreme, jer ako se prepustite stihiji, one mogu da postanu trajan problem sa kožom lica. Žene su, istina, nešto podložnije bubuljicama nego muškarci zbog čestih hormonskih promena koje iz meseca u mesec doživljavaju. Za to je kriv ženski hormon estrogen koji reguliše menstrualni ciklus. Ali, i ovo uzmite sa rezervom. Ni muškarci nisu zaštićeni od pojave bubuljica.
Bubuljice nastaju kao posledica nedovoljno čistog lica
Održavanje redovne higijene lica i tela je vrlo važan faktor za dobar izgled kože. To je nešto što se podrazumeva. Ali, dobra higijena lica neće sprečiti pojavu bubuljica. Bubuljice nastaju iz mnogo različitih razloga.
Za to je prvenstveno zaslužan hormonski status organizma, a tu su naravno i ishrana i nega tela kao važni faktori. Zbog toga mnogi prave grešku, pa preteruju u održavanju kože čistom i time odlaze u drugu krajnost. Koža lica ima i svoje prirodne mehanizme za zaštitu od spoljašnjih uticaja. Stalnim tretiranjem, narušava se prirodna ravnoteža i PH vrednost kože. Koža postaje isušena i dehidrirana.
Jedna od zabluda je da su mitiseri nastali zbog nedovoljne čistoće. Istina je da oni nastaju kao posledica poremećenog samočišćenja pora. Koža putem pora izbacuje na površinu višak sebuma, mrtve ćelije i nečistoće. Kada se ovaj proces uspori nastaju mitiseri. Sebum ostaje zaglavljen u porama, umesto da bude na površini kože.
Ceđenje bubuljica je efikasan način njihovog rešavanja
Ako još uvek verujete da je ceđenje dobra metoda za uklanjanje bubuljica, moramo da vas demantujemo. Ceđenje bubuljica se nikako ne preporučuje kao metoda lečenja bubuljica, a može biti i opasno. Mogućnost infekcije na koži se drastično povećava, a rizikujete i da napravite ožiljak.
Prsti na rukama, a pogotovo nokti predstavljaju idealno mesto za nastanjivanje različitih vrsta bakterija na koži. Domaćim sredstvima za čišćenje gotovo ih je nemoguće potpuno dezinfikovati. Uvek tu ostane nešto mikroorganizama koji su ozbiljna pretnja za otvorenu ranu, u ovom slučaju bubuljicu. Čak i da samostalno ceđenje prođe dobro, na licu vam ostaje otvorena rana na kojoj se skupljaju čestice prašine i druge prljavštine iz vazduha. Ova metoda koliko god vama primamljivo izgledala, sada je već prevaziđen način za uklanjanje bubuljica. Postoje bolji načini za uklanjanje bubuljica od pipanja lica prstima.
Ožiljke je nemoguće ukloniti
Desilo se da ste preagresivno tretirali kožu i sada imate ožiljke od bubuljica. To jeste poprilično veliki problem sa kožom lica, ali ne i nerešiv. Dakle, ne očajavajte, pošto nije sve izgubljeno. Srećom, danas postoje vrlo uspešne metode za poboljšanja izgleda ožiljaka i generalno kvaliteta kože.
Ono što je potrebno je da se raspitate o svim metodama za uklanjanje ožiljaka. U kozmetičkim salonima i estetskim centrima kombinuju se različite metode, kao što je hemijski piling ili mehanička abrazija. Ovi tretmani su vrlo efikasni kod ožiljaka koji nisu posledica neadekvatnog lečenja akni.
Ako to ne pomogne, odlazi se korak dalje. Tretmani kože laserom su vrlo verovatno najuspešna metoda rešavanja problema sa ožiljcima od akni. Sve zavisi o kolikom problemu je reč. Ponekad je potrebno uraditi više serija tretmana za vidljive rezultate. Poboljšanje ne bi trebalo čekati mesecima, već nakon svakog tretmana treba videti rezultate. Važno je da budete realni i da znate da ćete teško dobiti nazad kožu od ranije. Neko realno poboljšanje je maksimum 80%, što je, složićete se, poprilično. Ako i to ne pomogne, tu su i opcije hiruških intervencija, a vrlo često se ubrizgava hijaluron u manjim ili većim količinama.
Sunce leči bubuljice
Sunce zaista deluje pozitivno na kožu kada je zarastanje rana u pitanju. Možda ste primetili i da su vam bubuljice manje nakon sunčanja. Ne negiramo da postoji mogućnost da će vam se pojedinačne bubuljice smanjiti ako se dugotrajno izložite sunčevim zracima. Ali, ako uzmemo u obzir i negativnu stranu ultra-violetnog zračenja koje Sunce emituje i činjenicu da Sunce utiče na ubrzano starenje kože, naša preporuka je da izbegavate ovu metodu za lečenje bubuljica.
Duži boravak na Suncu se svakako ne preporučuje zbog mogućnosti od prevremene pojave bora, fleka i hiperpigmentacija. Rešavanjem privremenog problema, u ovom slučaju bubuljica, rizikujete mnogo veće probleme sa kožom lica i tela u vidu prevremenog starenja kože. Zato se ova metoda smatra kontraproduktivnom, sa mnogo negativnih pojava. Potražite bolje načine za acne vulgaris i njihovo lečenje.
Koliko god polagali nade u čišćenje kože, to nije garancija da nećete imati bubuljice.
Šminka pogoršava stanje lica
Velika je verovatnoća da ćete se ujutru probuditi sa zapušenim porama i iziritiranom, masnom kožom ako ne skinete i poslednji trag šminke pre spavanja. Ako imate bubuljice, spavanje sa šminkom može samo da poveća problem.
Međutim, postoje kozmetički preparati koji pozitivno deluju na kožu, samim tim i na bubuljice. Verovali ili ne, ali neke vrste šminke koju koristimo za jutarnje šminkanje u sebi sadrže i neka lekovita sredstva. Samim tim, mogu da vam pomognu u borbi sa bubuljicama.
Jedan od takvih preparata je mineralni puder. Od nas imate toplu preporuku da vam jedan ovakav preparat uvek bude pri ruci. Mineralni puderi u sebi sadrže silicijum-dioksid, titanijum- dioksid i cink oksid. Aktivni sastojci preparata upijaju višak masnoća i sebuma koje luči koža, što generalno doprinosi čistijoj koži lica.
Masna koža je pravi lepak za nečistoće iz vazduha. Isti slučaj je i sa tečnim puderima. Važno je samo da birate pudere laganije teksture i na bazi vode, nikako na bazi ulja. Ovakvi puderi opterećuju kožu, zapušavaju pore i dodatno maste kožu.
Ako se šminkate svakodnevno, gledajte da koristite kvalitetne proizvode koji odgovaraju vašem tipu kože. Sa pravim izborom preparata, nema greške i zabrane nanošenja. Ako niste dosad imali prilike da koristite, probajte organsku kozmetiku.
Šminku možete da nanosite čak i posle gelova za bubuljice. Puderi za lice ne umanjuju dejstvo gela ili kreme za zasušivanje bubuljica. Vredi uložiti novac u dobar puder za lice, jer on zapravo štiti bubuljice od spoljašnjih uticaja. Uz to, dobar puder može da posluži za uspešno prikrivanje ožiljaka od bubuljica, zajedno sa korektorom.
Hrana nema nikakve veze sa bubuljicama
Do polovine prošlog veka, verovalo se u ovaj mit, koji je brzo prevaziđen. Ishrana je itekako važan činilac kada je izgled kože u pitanju. Bogata i raznovrsna ishrana su neophodni uslovi za zdravlje i blagostanje čitavog organizma, a neko u njoj pronalazi i izlečenje. Ishrana kao lek sve češće se promoviše. Previše nezdravih namirnica koje su na svakom koraku, poput testa i peciva, loše utiču na kožu.
Ako želite lepu kožu lica izbegavajte previše šećera, mlečnih proizvoda i masnoća u ishrani. Visoko kalorične namirnice često se odražavaju na koži u vidu bubuljica
Ono što bi trebalo da uvedete u ishranu su sve vrste ribe, integralnih žitarica i velike količine svežeg voća i povrća. Koži lica je potrebna hrana koja obiluje vitaminima i mineralima. I ne samo da nećete imati bubuljice, već će i vaš ten biti lepši.
Hajde da obradujemo i sve ljubitelje čokolade. Iako važi mišljenje da je čokolada zabranjena ako želite lice bez bubuljica, nije baš tako. Pri kupovini čokolade treba da povedete računa o kakvim artiklima je reč. Tačno je da neke vrste čokolade ne bi trebalo da konzumirate. To su one koje u sebi sadrže i do pedeset procenata šećer. Takve čokolade, koje su u komercijalnoj prodaji nazivamo mlečnim, ne bi trebalo da jedete. Dozvoljene su vam sve vrste čokolada sa većim udelom kakaoa, kao što su prave crne čokolade ili čokolade za kuvanje.
Stres ne utiče na pojavu bubuljica
Bolest savremenog društva – stres spada u jedan od glavnih okidača za nastanak bubuljica na licu. Količina stresa direktno utiče na hormonski status organizma koji ima mnogo veze sa izgledom vaše kože. Ako imate problematičnu kožu lica, proverite da nije uzrok u nekom nerešenom problem koji vas muči danima.
Stres ne utiče samo na izgled kože, već i na vaše celokupno zdravstveno stanje. Posledice stresa na organizam se manifestuju i mnogo kasnije kada stresna situacija prođe. Najpre slabi imuni sistem, pa ćete nakon stresne situacije biti podložniji mnogim bolestima. Zato je važno da u životu pronađete svoj izduvni ventil. Lekari preporučuju joga vežbe ili samo svesno disanje. Dobar način za redukciju stresa može biti i samo jedna dnevna aktivnost u kojoj istinski uživate. Zato bi trebalo da imate svoj hobi.
Nemojte samo da vam bubuljice budu dodatni stres u životu. Ako se previše opteretite negom lica i tela, to može imati kontra- efekat. Imajte na umu da su bubuljice prirodna pojava i da će se javiti pre ili kasnije. Ne možemo da sprečimo nastanak bubuljica. Možemo samo da se naoružamo znanjem, strpljenjem i proverenim informacijama.