Rendgen ili RTG ima veliki značaj u savremenoj medicini jer omogućava da se na bezbolan, neinvazivan i brz način izvrši pregled svih unutrašnjih struktura tela. Uz pomoć njega je moguće uspostaviti brzu i preciznu dijagnozu, jer prikazuje te unutrašnje strukture, kao što su kosti, pluća, zubi, ali i neki meki organi.
Uz pomoć rendgena se mogu brzo prepoznati svi potencijalni prelomi, tumori, infekcije, upale, što ga čini jednim od najvažnijih dijagnostičkih metoda u medicini. Koristi se i za preventivne preglede, kada postoji sumnja na upalu pluća ili znaci određene bolesti koji bi trebalo da se provere, kao i za snimanje zuba u najvećem broju slučajeva.
Putem ove metode se prati i napredak bolesti i uspešnost lečenja, kada se uključi određena terapija, kako bi mogli da se preduzmu dalji koraci, promeni ili ukine terapija. Zbog svoje pouzdanosti, predstavlja i vodič pri različitim procedurama, kao što je recimo postavljanje pejsmejkera ili katetera, jer predstavlja prikaz mape organa i njihovih struktura.
Šta sve može otkriti snimanje zuba?
Jedan od najčešćih razloga za šta se koristi ovaj vid dijagnostikovanja, jeste upravo snimanje zuba. Ukoliko je stomatologu potrebno dodatno uverenje za postojanje problema sa zubima, radnja koju je potrebno obaviti jeste upravo snimanje zuba.
Vrlo često se dešava da nije moguće videti određene delove vilice jer su nepristupačni, pa je potrebna pomoć za stanja koja se ne mogu videti golim okom. Tako se, recimo, snimanje zuba koristi kako bi se videlo koliko je uznapredovao karijes između zuba, a koji nije mogao da se vidi na drugačiji način.
Provera karijesa snimanjem zuba je najbazičnija, dok se ono koristi i za proveru korena zuba, kao i kada postoji sumnja da postoji neka dublja infekcija. Potom, panoramsko snimanje vilice se radi uglavnom kada su potrebni određeni ortodontski radovi, odnosno postavljanje proteze, ali i implanta.
Rendgen glave
Rendgenski zraci se koriste i za snimanje kostiju lobanje, a nekada i kada je potrebno snimiti meka tkiva glave. Najčešće se koristi kada je potrebno otkriti prelome lobanje, odnosno u slučajevima povrede glave, gde postoji mogućnost ozbiljnije povrede koja se mora pratiti.
Potom, kod ljudi koji imaju hronične i ozbiljne infekcije sinusa, snimci glave pomažu da se utvrdi da li postoji upala ili zagušenje sinusa, kako bi se primenilo adekvatno lečenje.
U određenim slučajevima je potreban kako bi se otkrio tumor ili bilo kakve abnormalne mase koje se mogu naći u lobanji, iako se danas češće za to koristi CT ili magnetna rezonanca.
Kada postoje neke urođene deformacije lobanje ili problemi sa vilicom koji zahtevaju pomoć rekonstruktivne medicine, takođe se koristi ova metoda.
Detaljan pregled srca i pluća
Jedan od ključnih radioloških pregleda u sklopu medicine jeste upravo detaljan pregled srca i pluća. Drugačije se zove rendgen grudnog koša, iliti RTG toraksa, a daje nam bitne informacije u vezi stanja pluća, srca, svih krvnih sudova, kao i dijafragme.
Koristi se u slučajevima kada postoje problemi sa plućima, odnosno najčešće pneumonija, pri čemu se može otkriti bilo koji upalni proces, kao i prisustvo tečnosti u samim plućima. Rendgen može brzo ukazati na plućnu emboliju, što može poslužiti kao polazna tačka za druge analize.
Njime se može utvrditi i veličina srca, odnosno postojanje srčane insuficijencije ili neke druge srčane bolesti koja se mora regulisati. Jasno se mogu videti i promene u veličini srčanih komora, kao i tečnosti koje se mogu nakupiti oko srca.
Rano otkrivanje raka dojke
Rano otkrivanje raka dojke je moguće upravo mamogafijom, koja predstavlja rendgenski pregled koji može ukazati na abnormalnosti u tkivu i bilo kakve promene. Mamografija predstavlja veoma važnu metodu za otkrivanje promena pre nego što se pojave prvi simptomi.
Njome se može otkriti i rak dojke u veoma ranoj fazi, što znatno povećava šanse za uspešno lečenje, jer se u tom početnom stadijumu lečenje može započeti manje invazivnim metodama.
Mogu se otkriti i mikrokalcifikacije, odnosno sitne naslage kalcijuma koje se mogu naći u tkivu same dojke. One mogu biti prvi znakovi raka, kao što je recimo duktalni karcinom.
Dakle, veoma je važno za žene koje imaju istoriju sličnih bolesti, da obavljaju ovaj pregled. Takođe, žene posle 40. godine bi trebalo da počnu sa godišnjim mamografskim pregledima preventivno.
Ispitivanje koštano-zglobnog sistema
Naravno, čim se desi neko uganuće ili potencijalni prelom, prva stanica posle pregleda kod doktora, jeste upravo snimanje, jer se golim okom ne može utvrditi u kojem je stanju kost ili zglob.
Tu se može videti linija preloma, položaj fragmenta kostiju, a potom se odlučuju dalje metode lečenja ili se procenjuje potrebnost hirurškog zahvata.
Naravno, često se koristi i za procenu oštećenja zglobova kod osoba koje boluju od artritisa, osteoporoze, ili bilo kakve deformacije kostiju, kao i infekcije. Najčešći su pregledi kolena, kuka, kičme, kao i šake i stopala.